21% Off
‹ Prev
Next ›
A4 50% Recycled Colour Easy Slide Files - Pack of 5
- Made from 50% recycled materials
- Holds unpunched paper
- Coloured Slide bars
- 200 micron
- Holds 30 sheets 80gsm paper
- Pack of 5
- Strong clear 200 micron cover A4 slide bar file
- Easy slide bar closure
- Securely holds up to 30 sheets of unpunched A4 paper (80gsm)
- 5 files per single pack
- Responsibly sourced materials and responsibly produced. Made from 50% recycled materials, product and packaging both 100% recyclable
- Inner quantity = 12. Outer quantity = 72
£2.40
RRP: £3.04
Inc. VAT £2.88
Product Details
General Information
| Colour | Assorted Colours |
| Document Size | A4 |
| Environment Support | 100% Recyclable |
| Dimensions | 305x305mm |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | eco-eco Stationery |
| Material | Plastic |
| Recycled Product | 50% Recycled Material |
| Slide Binder Colour | Black, Blue, Green, Orange, Yellow |
| Spine Width | 3mm Spine |
| Weight | 162g |
Product Information
| Brand | eco-eco |
| Type | Binder |
Description
Strong clear 200 micron cover A4 files, perfect for projects and reports, ideal for home, office and professional use. Each file securely hold up to 30 sheets of unpunched A4 paper (80gsm) with their easy slide coloured bars. 5 files per single pack. Responsibly sourced materials and responsibly produced. Made from 50% recycled materials, product and packaging both 100% recyclable.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.