‹ Prev
Next ›
Academy Visitor Chair Black Fabric Back Without Arms BR000004
Non-Returnable
- Durable and Stylish Backrest
- Practical and Comfortable
- Can Be Stacked up to 6 High
- Ideal for Boardroom, Public Waiting Areas, Canteens and Schools
- Built to EN1335 standards
- ANSI/BIFMAX 5.1-2017 Strength and Endurance Tested
Select Product Options
Colour: Black
Arms: None
Back Finish: Black Fabric
£483.64
Inc. VAT £580.37
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Black |
| Back Height | 400mm |
| Backrest Height | 400mm |
| Back Width | 450mm |
| Dimensions | 500x570x870mm |
| Frame | Chrome |
| Recommended Weight Limit | 115kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Colour | Chrome |
| Leg Material | Steel |
| Leg Type | 4 Leg |
| With Arms | No |
| Weight | 10kg |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Visitors Chair |
| Seat Depth | 490mm |
| Seat Height | 460mm |
| Seat Width | 460mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
Product Information
| Brand | Academy |
| Type | Visitor Seating |
Description
With the right amount of padding to keep you comfortable during conferences, this heavy duty multi-use meeting chair matches design with durability to leave you with a sleek, stackable seating solution. Choose between the fabric or breathable nylon back styles and optional arms to ensure the Academy matches all your requirements.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.