‹ Prev
Next ›
Acer Home H6518STi DLP 3D Full HD 3500 ANSI Lumens HDMI VGA USB 2.0 Projector
Non-Returnable
- FHD Resolution
- Place the projector at a short distance from the screen to still be able to see a bigger picture
- Wireless Projection
- 3,500 Lumens Brightness
- Football Mode
- HDMI 3D Display
- Automatic Vertical Keystone Correction
- ISFccc Professional Calibration
- Acer BlueLightShield
£781.16
Inc. VAT £937.39
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Dimensions | 313x255.25x100.2mm |
| 3D Projector | Yes |
| Brightness | 3500 lumens |
| Built In Speakers | 1x3w |
| Projection Distance | 0.5-3.4m |
| Native Resolution | 1080p Full HD (1920x1080) |
| Lamp Life | 5000/10000/12000 hours |
| Manufacturer | Acer |
| Weight | 2.95kg |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
Product Information
| Brand | Acer |
| Type | Projectors |
Description
Discover Acer H6518STi short-throw projector and enjoy the ultra-real visual experience in your living room with 3,500 lumens and Full HD resolution 100” image it created in the only 1.1M from a wall. For convenient projection, you can easily mirror movies or videos from a smartphone or Windows 10 laptop with app-free, cable-free Screen Mirroring technology. Also with LumiSense intelligent adjustment and Acer BlueLightShield, H6518STi projects lively in dark scenes with no losing details and protects you from the negative effect of Blue light exposure.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.