‹ Prev
Next ›
Air Back-to-Back Screen 1600 x 800mm Black Fabric
Non-Returnable
- Air back-to-back desk divider screen
- 1600 wide
- 800 high
- Acoustic qualities absorb ambient sound
- Provides privacy
- Develops personal zone at desk environment
- Attractive black fabric weave
- Easy to fit
- Full fabric upholstery
- Pinnable surface
- StockCode: 40032DY
Select Product Options
Width: 1600
Colour: Black
£420.56
Inc. VAT £504.67
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| For Use With | Air Back to Back Desks |
| Depth | 20mm |
| Country of Origin | China |
| Frame Colour | Frameless |
| Manufacturer | Dynamic |
| Height | 800mm |
| Weight | 5.8kg |
| Width | 1600mm |
| Warranty | 10 Year Frame/3 Year Fabric Warranty |
| Style | Straight Top |
| Size | 1600mm |
| Screen Colour | Black |
Product Information
| Brand | Dynamic |
| Type | Desk Screen |
Description
With our Sit-Stand desk accessories, there's no need to compromise between a desk that offers ergonomics and functionality - you can have it all! The Air divider screen is designed to subtly create privacy and help reduce sound reverberation in open spaces.
From the Manufacturer
For use with Air Back-to-Back Desk Only
With our Sit-Stand desk accessories, there's no need to compromise between a desk that offers ergonomics and functionality - you can have it all! The Air divider screen is designed to subtly create privacy and help reduce sound reverberation in open spaces.
*Please note the screen is fixed to the Air back-to-back desk frame
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.