‹ Prev
Next ›
Ansell Hyflex 11-818 Glove Blue M (Pair)
- Bare-hand -like comfort and tactility with high durability
- Ultra-thin Nitrile Foam FORTIX coating lasts up to x3 longer than comparable coatings
- 20% more breathable coating than earlier formulation
- for cooler and drier hands
- Seamless 18-gauge nylon-spandex liner has a bare-hand feel
- offering breathability
- comfort and enhanced fingertip sensitivity for precision tasks
- Silicone free material: for no transfer of silicone containments to metal parts prior to painting
- Ideal solution for workers doing general handling or assembling tasks
Select Product Options
Size: M
£6.68
Inc. VAT £8.02
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | Medium |
| Antistatic | Yes |
| Abrasion Resistance Level | 3 |
| Dimensions | 86x186x20mm |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Cut Resistance Level | A |
| Manufacturer | Ansell |
| Glove Size | 8 |
| Liner Material | Nylon, Spandex |
| Material | Nitrile |
| Protection | Mechanical Hazards |
| Standards | CE Cat II, EN ISO 21420:2020, EN388:2016 3121A |
| Use | Multi-Purpose Light Duty Cut Protection |
| Weight | 33.2g |
Product Information
| Brand | HyFlex |
| Type | Work Gloves |
Description
* Bare-hand -like comfort and tactility with high durability* Ultra-thin Nitrile Foam FORTIX coating lasts up to x3 longer than comparable coatings* 20% more breathable coating than earlier formulation, for cooler and drier hands* Seamless 18-gauge nylon-spandex liner has a bare-hand feel, offering breathability, comfort and enhanced fingertip sensitivity for precision tasks* Silicone free material: for no transfer of silicone containments to metal parts prior to painting* Ideal solution for workers doing general handling or assembling tasks
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.