Product Details
General Information
| Colour | Beige |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Output power capacity | 0.35 kVA |
| Output power | 210 W |
| Input operation voltage (min) | 180 V |
| Input operation voltage (max) | 266 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output frequency regulation | 47 - 63 Hz |
| Maximum current | 7 A |
| Surge energy rating | 310 J |
| Hold time (min) | 6 ms |
| Hold time (max) | 10 ms |
| Efficiency | 98.6% |
| Surge protection | Yes |
| Surge protection features | Digital Subscriber Line (DSL), Fax, Modem, Telephone |
| Power protection features | Overload |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Audible alarm modes | Low battery alarm, Overload alarm |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| USB port | Yes |
| SmartSlot | No |
| SmartConnect port | No |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 7 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Typical backup time at full load | 8.6 min |
| Typical backup time at half load | 22.1 min |
| Battery life (max) | 6 year(s) |
| Battery recharge time | 6 h |
| Automatic battery test | Yes |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Beige |
| Cable length | 1.83 m |
| LED indicators | Battery replacement |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | UPS Power Supplies |
Description
This product is part of the Back-UPS range. The BK350EI features a total of 6 power outlets, 5 of which are UPS battery backup and one that is surge only. Its runtime at 100W is 14 minutes 52 seconds. It provides data line protection with a RJ45 analog phone line for phone or fax or modem or DSL. Its dimensions are 16.5 x 9.1 x 28.4 cm and 6.32kg. The BK350EI ensures office systems and their valuable data are protected from dangerous power surges, spikes and blackouts.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.