Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery capacity | 7 Ah |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Product colour | Black |
| Battery recharge time | 3 h |
| Weight | 5 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 137 x 358 x 157 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 19.16 |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | UPS Power Supplies |
Description
This is a APC Replacement Battery Cartridge designed for complete compatibility with APC UPS. RBC48 7Ah 24Vdc replaceable battery is tested and approved for restoring the UPS performance to its original specifications. The RBC is a VRLA battery with a 2-year warranty. This RBC is compatible with Smart-UPS Line Interactive SMT/SUA models.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.