‹ Prev
Next ›
APC Smart-UPS Line Interactive 2U Rack Mount 230V 0.75 kVA 500W 4 AC Outlets
Non-Returnable
- 750VA/500W line interactive pure sine wave 2U rackmount UPS
- Ideal for servers, storage, network closets, business VoIP and retail POS
- Automatic Voltage Regulation helps correct utility voltage
- Graceful shutdown using serial or USB cables via PowerChute Business Edition
£642.36
Inc. VAT £770.83
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Battery Type | Lead-Acid |
| Dimensions (WxDxH) | 432x406x89mm |
| Manufacturer | American Power Conversion |
| Nominal Input Voltage | 230V |
| Output Connections | (4) IEC 320 C13, (2) IEC Jumpers |
| Output Power Capacity | 230V |
| Rack Height | 2U |
| RoHS Compliant | Yes |
| Input Connections | IEC 320 C14 |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Warranty | 3 Year Repair or Replace Warranty |
| Weight | 17.27kg |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | UPS Power Supplies |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.