‹ Prev
Next ›
Apc Smart-ups X 3000va Rack/tower LCD 200-240v with Network Card
Non-Returnable
- Cold-start capable
- Energy meter
- Green mode
- High online efficiency
- Intelligent card slot
- Intuitive LCD interface
- Multiple switched outlet groups
- Predictive replace battery date
- StockCode: 8APSMX3000HVNC
£3,161.63
Inc. VAT £3,793.96
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Cord Length | 2.4m |
| Battery Type | Lead Acid |
| Dimensions (WxDxH) | 178x483x432mm |
| Manufacturer | American Power Conversion |
| Nominal Input Voltage | 208V, 230V |
| Output Power Capacity | 2.7kW/3.0kVA |
| Output Connections | (8) IEC 320 C13, (2) IEC Jumpers, (2) IEC 320 C19 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Input Connections | BS1363A British, IEC 320 C20, Schuko CEE 7 / EU1-16P |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Weight | 38.64kg |
| Warranty | 3 Year Repair or Replace Warranty |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | UPS Power Supplies |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.