Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery voltage | 48 V |
| Product colour | Black |
| Hot-swap battery | Yes |
| Weight | 29.9 kg |
| Width | 432 mm |
| Height | 85 mm |
| Depth | 536 mm |
| Package width | 594 mm |
| Package height | 244 mm |
| Package depth | 749 mm |
| Package weight | 37 kg |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | UPS Power Supplies |
Description
Hot-swappable batteries Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.