‹ Prev
Next ›
Apollo Heavy Duty Sack Truck; Extra Wide; Puncture Proof Wheels; Steel; 250kg; Teal
Non-Returnable
- Extra wide unit with wheel guards
- Mobile on REACH compliant & puncture proof pneumatic wheels
- High quality steel with hardwearing aqua blue powder coated finish
- Complete with strong, riveted knuckle guard hand grips
£125.60
Inc. VAT £150.72
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions | 610x585x1085mm |
| Country of Origin | China |
| Maximum Load | 250kg |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Wheel Diameter | 250mm |
| Weight | 12.5kg |
| Toe Plate | 475x240mm |
| Tyre Type | Rubber |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Apollo |
| Type | Trucks |
Description
Mobile on REACH compliant & puncture proof pneumatic wheels
High quality steel with hardwearing aqua blue powder coated finish
Complete with strong, riveted knuckle guard hand grips
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.