‹ Prev
Next ›
ASUS ProArt PA247CV 23.8 Inch 1920 x 10880 Pixels Full HD IPS Panel HDMI DisplayPort USB-C Monitor
Non-Returnable
- 23.8-inch Full HD (1920 x 1080) LED backlight display with IPS 178° wide viewing angle panel
- International color standard 100% sRGB and 100% Rec. 709 wide color gamut
- Calman Verified with factory calibrated for excellent Delta E < 2 color accuracy
- Extensive connectivity including DP over USB-C™ with 65W Power Delivery, DisplayPort, HDMI, USB hub
- 75Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology (48~75Hz) to animated content with fast action and eliminate screen tearing
- Daisy-chaining allows users to daisy chain up to four monitors for a multi-display workstation via DisplayPort
- Ergonomic design with +35° ~ -5° tilt, ±90° swivel, ±90° pivot and 130mm height adjustments for a comfortable viewing experience
£255.19
Inc. VAT £306.23
Product Details
General Information
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Colour | Black/Silver |
| Resolution | 1920x1080 |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16 |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000 |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display surface | Matt |
| Contrast ratio (dynamic) | 100000000 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | ASUS Smart Contrast Ratio (ASCR) |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Market positioning | Graphics design |
| Product colour | Black, Silver |
| Feet colour | Silver |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| USB hub version | 2.0 / 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of upstream ports | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| USB Power Delivery up to | 65 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
Product Information
| Brand | Asus |
| Type | Computer Monitors |
Description
ASUS ProArt Display PA247CV Professional Monitor – 23.8-inch, IPS, Full HD (1920 x 1080), 100% sRGB, 100% Rec. 709, Colour Accuracy ?E < 2, Calman Verified, USB-C, DisplayPort Daisy-chaining, ProArt Preset, ProArt Palette, Ergonomic Stand
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.