‹ Prev
Next ›
ASUS TUF Gaming VG27AQ3A 27 Inch 2560 x 1440 Pixels Quad HD IPS Panel HDMI DisplayPort Monitor
Non-Returnable
- 27-inch QHD(2560x1440) gaming monitor with 180Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) technology enables ELMB and variable-refresh-rate technologies to work simultaneously to eliminate ghosting and tearing for sharp gaming visuals with high frame rates
- FreeSync Premium, G-Sync compatible and AdaptiveSync technology delivers a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default
- High Dynamic Range (HDR) technology supports HDR-10 format to enhance bright and dark areas
£294.83
Inc. VAT £353.80
Product Details
General Information
| Displayport | 1 |
| Dimensions With Stand | 615x214x455mm |
| Dimensions | 615x54x367mm |
| Colour | Black |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Built In Speakers | 2x 2w |
| Response Time | 1ms |
| Resolution | 2560x1440 |
| Panel Type | IPS |
| Monitor Size | 27in |
| HDMI Port | 2 |
| Full HD | QHD |
| Manufacturer | Asus |
| Size Range | 27-27.9in |
| Weight | 3.6kg |
Product Information
| Brand | Asus |
| Type | LED Monitor |
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.