‹ Prev
Next ›
Bi-Office Earth-It Executive Green Felt Noticeboard Oak Wood Frame 1800x1200mm - FB8544239
Non-Returnable
- Ensure that important notices are clearly displayed with this Bi-Office Earth Executive Noticeboard
- Smooth, pinnable, and velcro-friendly felt surface
- Made from a high proportion of recycled and waste materials
- Sturdy 22mm MDF frame with an oak look finish
- Reliable fixing system for horizontal or vertical wall mount (includes fixing kit)
£342.72
Inc. VAT £411.26
Product Details
General Information
| Size | 1800x1200mm |
| Colour | Green |
| Board Size | 1800x1200mm |
| Board Surface | Felt Board |
| Dimensions | 1990x24x1255mm |
| Frame | MDF Frame |
| Fixing | Wall Mounted Board |
| Manufacturer | Bi-Silque |
| Warranty | 24 Month Warranty |
Product Information
| Brand | Bi-Office |
| Type | Display Board |
Description
The Earth Executive felt board with a sturdy 22mm MDF frame is the perfect way to showcase all your important notes, notes and reminders.
The smooth, pinnable, and Velcro-friendly felt surface will keep your notes and reminders protected and secure. The warm and inviting oak frame gives a classic and timeless look to the board, making it the perfect addition to any home or office. Made from a high proportion of recycled and waste materials, this display board can be mounted both portrait and landscape. It's easy to hang and comes complete with mounting hardware for hassle-free installation.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.