7% Off
‹ Prev
Next ›
Brother Belt Unit 150K pages - BU800CL
- Works with Original
- Brother
- MFC Laser: MFC-L9670CDN - MFC-L9630CDN
- HL: HL-L9430CDN - HL-L9470CDN
- Brother
- Duty cycle of 100,000 pages,
- High quality genuine Brother supply
- Keeps your laser printer performing at its best
- Developed by the same team of engineers who made your Brother printer; that means they’re designed to work together to deliver superior quality printed documents
£52.95
RRP: £56.69
Inc. VAT £63.54
Product Details
General Information
| Compatible Or Original | Original |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Multipack | No |
| Compatibility | HL-L9430CDN, HL-L9470CDN, MFC-L9630CDN, MFC-L9670CDN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield | 100000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Width | 372 mm |
| Depth | 135 mm |
| Height | 397 mm |
| Weight | 913 g |
| Package weight | 1.77 kg |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Pallet gross height | 17.1 cm |
| Pallet gross weight | 145.3 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Layers per pallet | 12 pc(s) |
| Products per pallet | 72 pc(s) |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
Keep your office laser printer performing just as it should and ensuring your printouts remain the best-possible quality with this genuine Brother BU800CL transfer belt unit. The BU800CL is simple to install, reliable and long-lasting. Compatible with a range of printers, our belt units will help you keep on printing. When prompted by your printer replace your belt unit with a genuine Brother BU800CL supply to maintain high print quality. Leaving your current belt unit in the printer beyond the recommended number of prints will lead to poor performance and could damage your device.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.