7% Off
‹ Prev
Next ›
Brother Black Cyan Magenta Yellow High Capacity Ink Cartridge Multipack 25ml + 3 x 12ml (Pack 4) - LC227XLVALBP
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J4320DW - MFC-J4120DW - MFC-J4420DW - MFC-J4620DW - MFC-J4425DW - MFC-J4625DW
- DCP Inkjet: DCP-J4420DW - DCP-J4120DW
- MFC Inkjet: MFC-J4620DW - MFC-J4625DW - MFC-J4420DW
- Brother
- Each cartridge prints 1,200 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£73.53
RRP: £79.14
Inc. VAT £88.23
Product Details
General Information
| Colour | Black, Cyan, Magenta and Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | DCP-J4120DW MFC-J4420DW MFC-J4620DW MFC-J4625DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 1200 pages |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China |
| Width | 68 mm |
| Depth | 218 mm |
| Height | 179 mm |
| Weight | 233 g |
| Package weight | 305 g |
| Package type | Blister |
| Paper dimensions | A4 |
| Pallet gross height | 16.5 cm |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 171.7 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Purchase this value LC227XLVALBP Multipack to save on genuine Brother cartridges. Containing the high yield LC227XLBK, LC225XLC, LC225XLM and LC225XLY cartridges, it enables you to conveniently replenish your printer with each type of ink for less, ensuring that your machine continues to deliver the best possible results.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.