7% Off
‹ Prev
Next ›
Brother Black Cyan Magenta Yellow High Capacity Ink Cartridge Multipack 48ml + 3 x 12ml (Pack 4) - LC229XLVALBP
- Works with Original
- Brother
- MFC Inkjet: MFC-J5320DW - MFC-J5625DW - MFC-J5720DW - MFC-J5620DW
- Inkjet Printer: MFC-J5520DW - MFC-J5320DW - MFC-J5720DW - MFC-J5620DW
- Brother
- Each colour cartridge prints 1,200 pages and the black cartridge prints 2,400 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC229XL / LC225XL original high yield ink cartridges protects your printer warranty
£74.40
RRP: £80.08
Inc. VAT £89.28
Product Details
General Information
| Colour | Black, Cyan, Magenta and Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | MFC-J5320DW MFC-J5620DW MFC-J5625DW MFC-J5720DW |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Black ink page yield | 2400 pages |
| Colour ink page yield | 1200 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Colour ink cartridges quantity | 3 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China |
| Width | 70 mm |
| Depth | 215 mm |
| Height | 178 mm |
| Weight | 279 g |
| Package weight | 351 g |
| Package type | Blister |
| Pallet gross height | 16.7 cm |
| Products per pallet | 544 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 136 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 17 pc(s) |
| Pallet gross weight | 192.5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Ensure that replacing your genuine Brother ink cartridges is as hassle-free and affordable as possible by purchasing this high yield LC-229XLVALBP Multipack. The pack contains black LC229XL cartridge printing 2,400 pages and the cyan, yellow and magenta LC225XL cartridges printing 1,200 pages, all designed to help you get the best from your Brother printer.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.