7% Off
‹ Prev
Next ›
Brother Black Cyan Magenta Yellow Standard Capacity Ink Cartridge Multipack 4 x 6ml (Pack 4) - LC980VALBP
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-163C - DCP-197C - DCP-163 - DCP-165C - DCP-375CW - DCP-145C - DCP-167C - DCP-195C
- MFC Inkjet: MFC-250C - MFC-257CNW - MFC-295CN - MFC-297C - MFC-290C
- Brother
- Inkjet cartridge value pack for Brother printers and Multi-Functional Machines
- Suitable for: DCP-145C/DCP-163C/DCP-165C/DCP-195C/DCP-197C/DCP-365CN/DCP-375CW/MFC-250C/MFC-255CW/MFC-290C/MFC-295CN/MFC-297C
- Colour: Black, Cyan, Magenta & Yellow
- Reference: LC980VALBP
£37.46
RRP: £40.32
Inc. VAT £44.96
Product Details
General Information
| Colour | Multipack |
| Cartridge Type | Original |
| Printer Type | Inkjet |
| Recyclable | Yes |
| Type | Original |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Supply type | Multi pack |
| Compatibility | Brother DCP163C/ DCP-165C/ DCP375C/ MFC-250C/ MFC-290C |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Print technology | Inkjet printing |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Malaysia |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 190 mm |
| Depth | 65 mm |
| Height | 180 mm |
| Weight | 158 g |
| Package weight | 223 g |
| Page yield footnote | A4 @ 5% |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Ink |
Description
LC980 value blister pack includes:\n- 1 x LC980BK Black ink cartridge\n- 1 x LC980M Magenta ink cartridge\n- 1 x LC980Y Yellow ink cartridge\n- 1 x LC980C Cyan ink cartridge\n(Approx. 260 A4 pages/cartridge colour and 300 A4 pages for black in accordance with ISO/IEC 24711)
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.