Product Details
General Information
| Colour | Black/Silver |
| Label colour | Black on metallic |
| Tape type | TZe |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | P-touch |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 9 mm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 17 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 150 mm |
| Weight | 30 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 260 mm |
| Package weight | 49 g |
| Pallet gross height | 16.2 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 238.4 kg |
| Products per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
The TZe-M921’s versatile black on matte silver design means it’s the perfect tool for creating eye-catching signage to display important information around electrical safety tests and asset labels. This expertly designed laminated refill tape is suitable for both indoor and outdoor use. Compatible with P-touch label printers that show the TZ or TZe logo on the tape cassette cover.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.