7% Off
‹ Prev
Next ›
Brother Cyan Ink Cartridge 10ml - LC3213C
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: DCP-J772DW - DCP-J774DW - MFC-J890DW - MFC-J491DW - MFC-J895DW - MFC-J497DW - DCP-J572DW
- DCP Inkjet: DCP-J772DW
- Brother
- Prints 400 pages in accordance with ISO/IEC24711
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£10.69
RRP: £11.51
Inc. VAT £12.83
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-J772DW DCP-J774DW MFC-J890DW MFC-J895DW DCP-J572DW MFC-J491DW MFC-J497DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 400 pages |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | LC-3213 |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 15 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 36 g |
| Package weight | 48 g |
| Package type | Blister |
| Certification | ISO/IEC24711 |
| Pallet gross height | 18 cm |
| Products per pallet | 6000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 304.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
For the finest quality printouts every time, choose the Brother LC3213C ink cartridge in cyan. Why risk print problems by buying a non-branded refill cartridge when this genuine Brother supply is guaranteed to keep your printer working at its best?