7% Off
‹ Prev
Next ›
Brother Cyan Standard Capacity Ink Cartridge 200 pages - LC421C
- Works with Original
- Brother
- DCP Inkjet: DCP-J1050DW - DCP-J1800DW - DCP-J1140DW
- MFC Inkjet: MFC-J1010DW
- Inkjet Printer: DCP-J1050DW - DCP-J1140DW - MFC-J1010DW
- Brother
- Cyan inkjet cartridge to fit DCP-J1050DW / DCP-J1140DW / MFC-J1010DW
- 200 page yield
£6.66
RRP: £7.17
Inc. VAT £8.00
Product Details
General Information
| Colour | Cyan |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | DCP-J1050DW DCP-J1140DW MFC-J1010DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 200 pages |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 14.9 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 36 g |
| Package weight | 46 g |
| Pallet gross height | 15.2 cm |
| Products per pallet | 5000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 50 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 216 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother cyan LC421C Ink Cartridge, with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. \n\nBrother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. \n \nGenuine Brother LC421C ink cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.