7% Off
‹ Prev
Next ›
Brother Drum Unit 10K pages - DR1150
- Delivers 10,000 pages (at one page per job)
- High quality genuine Brother drum unit
- Brother Genuine Supplies deliver consistent page yields, superior print quality and flawless reliability
- Developed by the same team of engineers who made your Brother printer; that means they are designed to work together
£57.38
RRP: £61.42
Inc. VAT £68.85
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Brand compatibility | Brother |
| Multipack | No |
| Compatibility | DCP-L1640W, DCP-L1642W, DCP-L1660W, HL-L1240W, HL-L1242W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Page yield | 10000 pages |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Product colour | Black |
| Width | 65 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 280 mm |
| Weight | 270 g |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 334 mm |
| Package weight | 440 g |
| Batteries included | No |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Drum |
Description
Keep your home or office laser printer performing just as it should and ensure your printouts remain the best-possible quality with this genuine Brother DR-1150 Laser Printer Drum Unit.The DR-1150 is simple to install, reliable and long-lasting. Compatible with a range of printers, our Brother drum units will help you keep on printing. When prompted by your printer, replace your drum unit with a genuine Brother DR-1150 drum to maintain high print quality. Leaving your current drum in the printer beyond the recommended number of prints will lead to poor performance and could damage your device.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.