7% Off
‹ Prev
Next ›
Brother Extra High Capacity Yellow Toner Cartridge 12K pages - TN821XXLY
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-L9400 - HL-L9470 - HL-L9430CDN - HL-L9470CDNTT - HL-L9470CDN - HL-L9470CDNT
- Laser Printer: HL-L9430CDN - HL-L9470CDN - MFC-L9630CDN - MFC-L9670CDN
- MFC Laser: MFC-EX670 - MFC-L9630CDN - MFC-L9635CDN - MFC-L9670CDNTT - MFC-L9670 - MFC-L9600 - MFC-L9670CDN - MFC-L9670CDNT
- Brother
- Prints up to 12,000 pages in accordance with ISO/IEC 19798
- High quality genuine Brother Yellow super high yield toner cartridge TN821XXLY
- Genuine Brother toner cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using this Brother TN821XXLY super high yield original laser toner cartridge protects your printer warranty
£296.81
RRP: £317.73
Inc. VAT £356.18
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-L9670CDN MFC-L9630CDN HL-L9470CDN HL-L9430CDN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 12000 pages |
| Colour toner cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Built-in drum unit | Yes |
| Country of origin | China |
| Width | 226 mm |
| Depth | 187 mm |
| Height | 406 mm |
| Weight | 719 g |
| Package weight | 1.3 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 16 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Products per pallet | 64 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.3 cm |
| Pallet gross weight | 102.5 kg |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
This genuine replacement TN821XXLY yellow super high yield toner cartridge, is design to produce crisp clear print outs, time and time again. Compatible with a range of printers, our easy to install cartridges will help you produce long-lasting documents that won’t smudge or fade over time. Brother consider the environmental impact at every stage of your toner cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and toner cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother TN821XXLY Laser toner cartridge - worth it every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.