7% Off
‹ Prev
Next ›
Brother LC527XLBK High Yield Black Ink Cartridge 3K Pages - LC527XLBK
- High quality genuine Brother LC527XLBK high yield black pigment ink cartridge
- LC527XLBK Prints 3,000 pages in accordance with ISO/IEC 24711
- Pigment ink produces sharp, detailed prints. Ideal for images and documents
- Genuine Brother ink cartridges are rigorously tested to print perfectly every time saving you time and money
- Using Brother LC527XLBK original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC527XL range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC527XLVAL
£47.58
RRP: £51.20
Inc. VAT £57.09
Product Details
General Information
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J4350DW, MFC-J4550DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink page yield | 3000 pages |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Product colour | Multicolour |
| Width | 15 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 111 mm |
| Weight | 80 g |
| Package width | 18.6 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 108 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package type | Polybag |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
High quality supplies are essential for achieving outstanding print results. The Brother LC527XLBK high yield black premium pigment ink cartridge is formulated to deliver exceptional sharp text quality when printing documents.\n\nBrother takes the environment into account throughout the entire ink cartridge lifecycle, helping to reduce landfill waste. Our hardware and ink cartridges are designed with sustainability in mind, minimizing their environmental footprint.\n\nGenuine Brother LC527XLBK ink cartridge - worth it every time
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.