7% Off
‹ Prev
Next ›
Brother Magenta High Capacity Ink Cartridge 50ml - LC3239XLM
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: HL-J6100DW - MFC-J6947DW - HL-J6000DW - MFC-J5945DW
- MFC Inkjet: MFC-J5945DW
- Brother
- High yield
- Original Brother inkjet cartridge
- Page yield: up to 5,000
- Colour: Magenta
- Compatible with: Brother MFC-J5945DW and MFC-J6945DW printers
£56.33
RRP: £60.62
Inc. VAT £67.59
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HL-J6000DW MFC-J5945DW MFC-J6945DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 5000 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | LC-3239XLM |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 17 mm |
| Depth | 84 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 109 g |
| Package weight | 130 g |
| Pallet gross height | 15.7 cm |
| Products per pallet | 2800 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 28 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 398.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
This LC3239XLM magenta ink cartridge has been expertly designed to work seamlessly with a wide range of Brother printers, to provide you with high-quality results, time after time.\n\nThough using cheaper, non-branded cartridges might save you money in the short-term, these often inferior products can cause numerous printing problems and even damage your machine – so is it really worth the risk?\n\nBy choosing a genuine Brother LC3239XLM ink cartridge, you’ll ensure that your printer continues to perform at its very best and also that any warranty you hold remains valid, providing you with extra peace of mind all round.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.