11% Off
‹ Prev
Next ›
Brother Magenta Toner Cartridge 6k pages - TN900M
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-L9200 - HL-L9200CDWT - HL-L9300CDWT
- Laser Printer: HL-L9200CDWT - HL-L9300CDWT - MFC-L9550CDW
- MFC Laser: MFC-L9550 - MFC-L9550CDW - MFC-L9550CDWT
- Brother
- Prints 6,000 pages in accordance with ISO/IEC19798
- High quality genuine Brother cartridge
- Prevents waste to save you paper, time and money
£158.50
RRP: £177.52
Inc. VAT £190.20
Product Details
General Information
| Colour | Magenta |
| Type | Original |
| Printing colours | Magenta |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-L9200CDWT MFC-L9550CDW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour toner page yield | 6000 pages |
| Approximate page yield (colour/CMY, ISO/IEC 19798) | 6000 pages |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Width | 166 mm |
| Depth | 120 mm |
| Height | 340 mm |
| Weight | 570 g |
| Package weight | 892 g |
| Package type | Box |
| Print technology | Laser printing |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 36 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 144 pc(s) |
| Pallet gross height | 17.4 cm |
| Pallet gross weight | 138.6 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Toner |
Description
Produce vibrant prints with ease with the specially formulated TN900M Magenta Toner Cartridge. Ideal for handling high-volume printing, this finely formed toner delivers superior quality, whilst helping you to drive print costs down.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.