7% Off
‹ Prev
Next ›
Brother Standard Capacity Yellow Ink Cartridge 550 pages - LC422Y
- Works with Original
- Brother
- Inkjet Printer: MFC-J5340DW - MFC-J6540DW - MFC-J6940DW - MFC-J5740DW - MFC-J5345DW
- MFC Inkjet: MFC-J5345DW - MFC-J6540DW - MFC-J6590DW - MFC-J5340DW - MFC-J6540DWE - MFC-J6940DW - MFC-J5340DWE Ecopro - MFC-J5740DW
- Brother
- LC422Y prints 550 pages in accordance with ISO/IEC 24711.
- High quality genuine Brother yellow ink cartridge
- Brother genuine ink cartridges are rigorously tested to print perfectly, saving you time and money
- Using this Brother LC422Y original ink cartridge protects your printer warranty
- The LC422 range of ink cartridges are available as a more economical value pack, reducing your cost per page - LC422VAL
£13.28
RRP: £14.29
Inc. VAT £15.93
Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J5740DW MFC-J6540DW MFC-J6940DW MFC-J5340DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 550 pages |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 22 mm |
| Depth | 88 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 35 g |
| Package weight | 50 g |
| Certification | ISO/IEC 24711 |
| Pallet gross height | 14.8 cm |
| Products per pallet | 5000 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 50 pc(s) |
| Layers per pallet | 5 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Pallet gross weight | 268 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
Looking for a cartridge that offers effortless performance every time you print? The Brother yellow LC422Y ink cartridge, with colour fade resistant properties guarantees smooth, reliable and top quality printouts from your first to your last print. Our perfectly balanced inks ensure your printer stays working at its best. Brother consider the environmental impact at every stage of your ink cartridge life cycle, reducing waste at landfill. All our hardware and ink cartridges are built to have as little impact on the environment as possible. Genuine Brother LC422Y ink cartridge - worth it every time
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.