7% Off
‹ Prev
Next ›
Brother Waste Toner 100K pages - WT800CL
- Works with Original
- Brother
- HL: HL-L9400 - HL-L9430CDN - HL-L9470CDNTT - HL-L9470 - HL-L9470CDN - HL-L9470CDNT
- MFC Laser: MFC-EX670 - MFC-L9630CDN - MFC-L9670 - MFC-L9600 - MFC-L9670CDNT - MFC-L9670CDN - MFC-L9635CDN - MFC-L9670CDNTT
- Laser Printer: HL-L9470CDN - MFC-L9670CDN
- Brother
- Duty cycle of 100,000 pages, in accordance with ISO/IEC 19798.
- High quality genuine Brother supply
- Keeps your laser printer performing at its best
- Developed by the same team of engineers who made your Brother printer; that means they’re designed to work together
£23.60
RRP: £25.26
Inc. VAT £28.32
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Type | Original |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | HL-L9430CDN, HL-L9470CDN, MFC-L9630CDN, MFC-L9670CDN |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black toner page yield | 100000 pages |
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Built-in drum unit | Yes |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Product colour | Green |
| Country of origin | China |
| Width | 253 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 358 mm |
| Weight | 713 g |
| Package weight | 1.21 kg |
| Print technology | Laser printing |
| Certification | ISO/IEC 19798 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.1 cm |
| Pallet gross weight | 112.4 kg |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Drum |
Description
Keep your office laser printer performing just as it should and ensuring your printouts remain the best-possible quality with this genuine Brother WT800CL waste toner unit. The WT800CL is simple to install, reliable and long-lasting. Compatible with a range of printers, our waste toner units will help you keep on printing. Do not reuse the waste toner box. When prompted by your printer replace your waste toner unit with a genuine Brother WT800CL supply to maintain print functionality Leaving your current belt unit the printer beyond the recommended number of prints will stop your printer working.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.