Product Details
General Information
| Colour | Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | MFC-J1300DW DCP-J1100DW |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 1500 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | Philippines |
| Width | 15 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 160 mm |
| Weight | 66 g |
| Package weight | 87 g |
| Certification | ISO/IEC 24711 |
| Pallet gross height | 15.7 cm |
| Products per pallet | 2800 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 28 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Pallet gross weight | 250.4 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Ink |
Description
When it’s time to replace your printer ink, you can rely on Brother’s LC3233Y yellow ink cartridge to ensure your printer remains in perfect working order and your printouts stay crystal clear.\n\nThough it can be tempting to buy less expensive, non-branded supplies, you should remember that refills and other cheap print cartridges can not only affect the quality of your prints but void your warranty and cause long-term damage to your printer.\n\nThis genuine LC3233Y yellow ink cartridge keeps your machine performing just as it should, providing you with better value for money in the long run and impressive results, every time.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.