7% Off
‹ Prev
Next ›
BU330CLBELTUNIT
- Works with Original
- Brother
- Laser Printer: DCP-L8410CDW - MFC-L3750CDW - HL-L8260CDW - HL-L8360CDW - HL-L9310CDW - MFC-L8690CDW - MFC-L9570CDW - MFC-L3710CW - MFC-L3730CDN - MFC-L3770CDW - MFC-L8900CDW
- Brother
- Duty cycle of 50,000 pages
- High quality genuine Brother unit
- Keeps your laser printer performing at its best
£44.68
RRP: £47.82
Inc. VAT £53.61
Product Details
General Information
| Compatible Or Original | Original |
| Type | Belt |
| Device compatibility | Laser/LED printer |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | HL-L8260CDW/-L8360CDW/-L9310CDW(T) |
| Product colour | Black, Green |
| Lifetime | 50000 scans |
| Country of origin | China |
| Width | 445 mm |
| Depth | 174 mm |
| Height | 445 mm |
| Weight | 1.01 kg |
| Package weight | 1.7 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Products per pallet | 32 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Pallet gross height | 15 cm |
| Pallet gross weight | 70.2 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Part |
Description
This genuine Brother BU-330CL Transfer Belt Unit is compatible with a range of our laser printers. Designed to ensure that your professional documents are reproduced quickly, efficiently and accurately, the BU-330CL helps to make maintaining your printer problem-free.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.