8% Off
‹ Prev
Next ›
Canon CL541XL Cyan Magenta Yellow High Capacity Ink Cartridge 15ml - 5226B001
- Works with Original
- Canon
- Inkjet Printer: PIXMA MG3550 - PIXMA MX535 - PIXMA TS5151 - PIXMA MX375 - PIXMA MX395 - PIXMA MX435 - PIXMA MX515 - PIXMA MG2150 - PIXMA MG3150 - PIXMA MG3250 - PIXMA MG3650 - PIXMA MG3650S - PIXMA MG4150 - PIXMA TS5150 - PIXMA MG2250 - PIXMA MG4250 - PIXMA MX455 - PIXMA MX475
- PIXMA: GM4050 - MG2200 - MG3155 - MG3250 - MG3255 - MG3520 - MG3600 - MG3650 - MG4140 - MX390 - MX432 - MX472 - MX525 - TS5151 - MG2100 - MG2255 - MG3650S - MG4150 - MG4200 - MX375 - MX430 - MX454 - MX510 - MX524 - MX530 - TS5100 - MG2140 - MG2150 - MG2250 - MG3550 - MG3640S - MX395 - MX450 - MX455 - MX470 - MX532 - TS5140 - TS5150 - GM2050 - GM4040 - MG3100 - MG3140 - MG3150 - MG3200 - MG3500 - MG4250 - MX370 - MX435 - MX475 - MX515 - MX520 - MX535
- Canon
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges²
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress²
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time²
- Return every toner ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly
£23.86
RRP: £25.83
Inc. VAT £28.64
Product Details
General Information
| Colour | Cyan/Magenta/Yellow |
| Type | Original |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Brand compatibility | Canon |
| Supply type | Single pack |
| Compatibility | PIXMA MG2150, PIXMA MG2250, PIXMA MG3150, PIXMA MG3250, PIXMA MG3550, PIXMA MG4150, PIXMA MG4250, PIXMA MX375, PIXMA MX395, PIXMA MX435, PIXMA MX455, PIXMA MX475, PIXMA MX515, PIXMA MX525, PIXMA MX535, PIXMA MG3650, PIXMA TS5150, PIXMA TS5151, PIXMA MG3650S, PIXMA GM2050, PIXMA GM4050 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Colour ink page yield | 400 pages |
| Colour ink volume | 15 ml |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| OEM code | CL-541XL |
| Country of origin | Japan |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Ink |
Description
This high yield colour ink provides up to 2.2x more prints than the standard equivalent. The tri-colour ink tank with ChromaLife100 system is used for printing colour documents and photos. This 15ml colour ink cartridge allows you to print up to 400 pages of A4 documents at ISO/IEC 24711¹ standard.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.