‹ Prev
Next ›
Chelsea Executive Chair Black Bonded Leather With Arms
Non-Returnable
- Gull wing design
- Soft Bonded Leather
- Contrasting piping detail
- Single lever lock tilt mechanism
- Weight tilt tension control
- Wide seat pad
- Height adjustable headrest
- Fixed padded arms
- StockCode: 82111DY
£807.16
Inc. VAT £968.59
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Bonded Leather |
| Chair Colour | Black/Chrome |
| Back/Seat Action | Lock Tilt |
| Back Type | High |
| Back Width | 510mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back Height | 730-850mm |
| Adjustable Headrest | Yes |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 520x510x500-600mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 500mm |
| Seat Height | 500-600mm |
| Seat Depth | 510mm |
| Style | Leather |
| Warranty | 2 Year |
| Type of Arm | Fixed |
| Weight | 25.2kg |
| With Arms | Fixed Arms |
| With Headrest | No |
Product Information
| Brand | Chelsea |
| Type | Office Chairs |
Description
A prestigious range of luxurious and well cushioned leather executive chairs with wide gull wing armrests and contrasting piping detail. The throne like design will certainly make you feel royally comfortable. The Chelsea is not to be overlooked and is a popular choice for both the professional and domestic environments.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.