‹ Prev
Next ›
Cherry MW 2400 RF Wireless 1200 DPI Mouse
- 3-button mouse, for both left-handed and right-handed operation
- Nano USB receiver
- GS approval
- Optical sensor technology (1,200 dpi)
- Battery status indicator on mouse
- Almost interference-free wireless 2.4 GHz technology (range of up to 10 metres)
- Operation for several mice (multi-station capability)
- Plug & Play via USB connection
£26.58
Inc. VAT £31.90
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Purpose | Office |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 3 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Horizontal |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Frequency band | 2.4 - 2.4835 GHz |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Wireless range | 10 m |
| Power source | Batteries |
| USB Type-C charging port | No |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Width | 109 mm |
| Depth | 62 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 85 g |
| Receiver width | 1.8 cm |
| Receiver depth | 1.3 cm |
| Receiver height | 5 mm |
| Receiver weight | 1.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Product Information
| Brand | CHERRY |
| Type | Mice & Trackball |
Description
The CHERRY MW 2400 wireless mouse is optimised for professional use in any workplace. Precise control, reliable performance and a classic design.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.