‹ Prev
Next ›
Classic Executive Chair High Back Tan EX000008
Non-Returnable
- Large contoured seat with waterfall front
- Two lever infinite lock any position mechanism
- Soft Bonded Leather
- Solid robust frame
- Matching chrome 5 star base, frame and arms
- Fixed padded arms
Select Product Options
Colour: Tan
Back Height: High
Feet: Castors
£913.92
Inc. VAT £1,096.70
Product Details
General Information
| Colour | Brown |
| Material | Bonded Leather |
| Country of Origin | China |
| Chair Colour | Tan/Chrome |
| Back/Seat Action | 2 Lever |
| Back Type | High |
| Back Width | 460mm |
| Base Finish | Chrome |
| Back Height | 640mm |
| Adjustable Headrest | No |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Dimensions | 470x510x475-575mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | The OT Group |
| Weight | 21kg |
| With Arms | Yes |
| With Headrest | No |
| Warranty | 2 Year |
| Type of Arm | Fixed |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Slide | No |
| Seat Width | 470mm |
| Seat Height | 475-575mm |
| Seat Colour | Tan |
| Seat Depth | 510mm |
| Style | Executive |
Product Information
| Brand | Adroit |
| Type | Office Chairs |
Description
Upgrade your office in style with this contemporary Classic range of seats. Comfort and style are masterfully paired through this versatile range of choices: high and medium back versions and a visitor option are all available in either black, tan or white bonded leather upholstery. The generous seating proportions are deeply padded to provide day long comfort. There are appealing chrome details throughout, including the padded, upholstered arms. Bring some class to your office with the Classic
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.