‹ Prev
Next ›
Climb-It® Easy Slope Aluminium Folding Leader Step; 3 Tread; Aluminium; 150kg; Silver
Non-Returnable
- Aluminium folding steps, ideal for use in offices, storerooms and warehouses
- Large treads (360x205mm) and high handrail for increased safety during use
- Tilt and pull wheels for easy movement without lifting
- Only 130mm deep when folded
- Certified to EN 14183
- Three treads
- Platform height: 660mm
£188.95
Inc. VAT £226.74
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Material | Aluminium |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 550x840x1260mm |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 3 Tread |
| Platform Height | 660mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Weight | 9kg |
| Tread Size | 360x205mm |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Standards | EN 14183 |
Product Information
| Brand | Climb-It® |
| Type | Ladders |
Description
Certified to EN 14183
Aluminium folding steps are ideal for use in offices, storerooms, warehouses etc
Large anti-slip rubber treads (360W x 205Dmm) & high handrail offer increased safety during use
Tilt & pull wheels for easy movement without lifting
Easy slope incline
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.