‹ Prev
Next ›
Climb-It® Glass Fibre Platform Stepladder; 5 Tread; 150kg; Yellow/Black
Non-Returnable
- Certified to EN 131 Professional
- Insulated to 30,000 volts
- Rubber feet & aluminium side arms help prevent slips & twists as there are no tapes or flimsy arms to break
- Lightweight steps with high safety rail providing added safety when working at high levels
- Integral tool tray incorporates a bucket hook & 110 mm & 180 mm recesses for holding paint cans
£172.90
Inc. VAT £207.48
Product Details
General Information
| Colour | Yellow/Black |
| Material | Glass Fibre |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 555x1130x1930mm |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 5 Tread |
| Platform Height | 1190mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Weight | 10.1kg |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Standards | EN 131 |
Product Information
| Brand | Climb-It® |
| Type | Ladders |
Description
Certified to EN 131 Professional
Insluated to 30,000 volts
Rubber feet & aluminium side arms help prevent slips & twists as there are no tapes or flimsy arms to break
Lightweight steps with high safety rail providing added safety when working at high levels
Integral tool tray incorporates a bucket hook & 110 mm & 180 mm recesses for holding paint cans
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.