Product Details
General Information
| Product colour | White |
| Dimensions (WxDxH) | 90 x 90 x 80 mm |
| Weight | 539 g |
| Package width | 315 mm |
| Package depth | 410 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 578 g |
| Labels per pack | 1552 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet type | 1200 x 1000 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 88 pc(s) |
| Layers per pallet | 11 pc(s) |
| Products per pallet | 1056 pc(s) |
| Pallet gross weight | 602 kg |
| Pallet gross height | 14.2 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Country of origin | Germany |
Product Information
| Brand | CTS |
| Type | Label Tape |
Description
These Brother RD-S04E1 white labels are useful for a wide range of your labelling needs. Printing labels 76mm x 26mm on this direct thermal label roll you can improve organisation, efficiency and accuracy in the work environment and create labels to fit a variety of market applications.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.