Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Steel |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 700x1100x1500mm |
| Maximum Load | 600kg |
| Platform Size | 700x1000mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Wheel Type | 2 Fixed & 2 Braked Swivel Castors |
| Wheel Diameter | 200mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Apollo |
| Type | Trucks |
Description
This range of large heavy duty distribution trolleys are designed to move heavy goods
whilst being easily manoeuvrable, suitable for a range of environments. The trucks are
manufactured in a robust steel material with strong timber platforms and
steel frames, that hold up to 100kg each.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.