‹ Prev
Next ›
Domed Feet Step - 2 Tread - Anti Slip - Blue
Non-Returnable
- Manufactured from durable painted strong tubular steel with 4 domed feet spring loaded castors
- These steps easily glide across floors and engage or disengage depending on whether or not weight is applied
- Anti-slip treads (380x180mm) and platforms (380x400mm) ensure secure grip
- Kick board to support user safety
- Maximum Load: 150kg
- 2 Tread
- Size (WxDxH) 550x690x1085mm
- Platform height: 545mm
£249.30
Inc. VAT £299.16
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Country of Origin | UK |
| Dimensions | 575x690x1085mm |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 2 Tread |
| Platform Size | 400x380mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Tread Size | 380x180mm |
Product Information
| Brand | Climb-It® |
| Type | Ladders |
Description
These Climb-It® Domed Feet Steps are manufactured from a strong tubular steel with blue finish.
This range features anti-slip treads.
The domed feet have spring loaded castors which engage or disengage, depending on whether or not weight is applied.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.