‹ Prev
Next ›
Double Decker Step c/w Handrails; 7 Tread; Aluminium; 150kg; Silver/Black/Red
Non-Returnable
- Certified to EN 131 Professional
- Comes with Handrails to increase user safety
- Integral toolholder, bucket hook & screw tray
- A quality professional aluminium stepladder, light enough to facilitate easy movement & transportation
- The aluminium platform features a red safety strip - indicator for maximum recommended step height & protective edge to prevent cuts & grazes
- Patented large double step underneath the platform for safe & comfortable standing
- 5 Year Guarantee
£233.55
Inc. VAT £280.26
Product Details
General Information
| Colour | Silver/Black/Red |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 580x1309x2110mm |
| Country of Origin | Netherlands |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 7 Tread |
| Platform Height | 1465mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Standards | EN 131 |
| Weight | 8.2kg |
Product Information
| Brand | GPC |
| Type | Ladders |
Description
Certified to EN 131 Professional
Comes with Handrails to increase user safety
Integral toolholder, bucket hook & screwtray
A quality professional aluminium stepladder, light enough to facilitate easy movement & transportation
The aluminium platform features a red safety strip - indicator for maximum recommended step height & protective edge to prevent cuts & grazes
Patented large double step underneath the platform for safe & comfortable standing
5 Year Guarantee
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.