‹ Prev
Next ›
Dura Medium Back Task Operator Office Chair With Arms Blue Back/Black Airmesh Seat - OP000015
Non-Returnable
- Air-mesh fabric seat
- Durable curved nylon backrest
- Single lever lock and tilt mechanism
- Durable fixed nylon armrest
- Weight tilt tension control
- chrome gas lift and 5 star base
Select Product Options
Colour: Blue
£454.52
Inc. VAT £545.42
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Fabric |
| Base Finish | Chrome |
| Back/Seat Action | Lock & Tilt |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 485mm |
| Adjustable Lumbar Support | No |
| Adjustable Headrest | No |
| Back Colour | Blue |
| Back Height | 490mm |
| Chair Colour | Blue |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 490x485x410-480mm |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 110kg |
| Manufacturer | OTGroup |
| Weight | 12kg |
| With Headrest | No |
| With Arms | Fixed Arms |
| Type of Arm | Fixed |
| Warranty | 2 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 410-480mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Slide | No |
| Seat Depth | 485mm |
| Seat Colour | Black |
| Style | Operator/Task |
Product Information
| Brand | Dura |
| Type | Office Chairs |
Description
Modern materials and design make the Dura a favourite in the Dynamic range. A flexi nylon backrest makes for a different and refreshing experience. Seven different colours are available to allow many colour combinations. If that isn’t enough, the seat can also be upholstered for further bespoke customization. Folding armrests are also available for this durable and versatile chair.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.