‹ Prev
Next ›
Durable CRYSTAL Door Sign 148x148mm
- CRYSTAL CLEAR - Featuring crystal clear anti-scratch acrylic plates and semi-transparent printable inserts giving type a modern floating effect
- FIXINGS INCLUDED - Includes screws, plugs and mounting instructions for quick and easy installation
- ECO FRIENDLY - Made with 100% recyclable materials and built in accordance with ISO 14021, a high standard for eco friendly products
- MADE IN GERMANY - Designed and built in Germany to a high standard from premium quality materials and has undergone strict quality control
£24.58
Inc. VAT £29.50
Product Details
General Information
| Colour | Clear |
| Size | Other Sizes |
| Dimensions | 220x345x25mm |
| Country of Origin | Germany |
| Document Size | 148x148mm |
| Material | Steel/Acrylic |
| Manufacturer | Durable (UK) Ltd |
| Weight | 234.55g |
Product Information
| Brand | Durable |
| Type | Wall Mounted |
Description
An elegant modern door sign made of brushed steel and crystal clear acrylic plates. The floating appearance is achieved through the use of the included semi-transparent inserts, compatible with all commonly available ink-jet and laser printers.
Installation is quick and easy with the included template and screws.
Includes:
1X Doorplate CRYSTAL SIGN®
2X Micro-perforated mylar inserts
1X Mounting kit and template for wall mounting
1X Instructions
Insert dimensions: 148 x 148 mm
Quantity: 1
Made in Germany
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.