62% Off
‹ Prev
Next ›
Dymo D1 Label Tape 12mmx7m Black on White (Pack 10) - 2093097
- 10 rolls of authentic DYMO D1 label tape make labelling nearly everything in the office or home easy
- Thermal transfer printing process eliminates ink and toner
- Split-back “Easy Peel” for trouble-free application
- Adheres to most clean, flat surfaces including plastic, paper, metal, wood and glass and removes without residue
- Designed for LabelManager Label Makers including LM160, LM210D, LM280, LM360D, LM420P, MobileLabeler & LM PnP Series; Made in Belgium
- DYMO is prioritising FSC certified and recycled materials, ensuring that all products are truly made well; external cassettes are made from 100% recycled materials
£160.12
RRP: £423.40
Inc. VAT £192.14
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Product colour | Black |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Compatible products | LabelManager 100, LabelManager 100PLUS, LabelManager 120P, LabelManager 150, LabelManager 160, LabelManager 200, LabelManager 210D, LabelManager 220P, LabelManager 260P, LabelManager 280, LabelManager 300, LabelManager 350, LabelManager 350D, LabelManager 360D, LabelManager 400, LabelManager 420P, LabelManager 450, LabelManager 450D, LabelManager 500TS, LabelManager Executive 640CB, LabelManager PC, LabelManager PC 2, LabelManager PnP, LabelManager Wireless PnP, LabelPoint 100, LabelPoint 150, LabelPoint 200, LabelPoint 250, LabelPoint 300, LabelPoint 350, LabelWriter 400 Duo, LabelWriter 450 Duo, MobileLabeler |
| Label width | 1.2 cm |
| Sheet length | 7 m |
| Weight | 300 g |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Country of origin | Belgium |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Label Tape |
Description
Authentic DYMO D1 label cassettes were specifically created for your LabelManager label makers and offer the performance and variety that you need for most labelling jobs. DYMO D1 label tape adheres to most clean, flat surfaces – including plastic, paper, metal, wood and glass – and feature easy-peel backing for trouble-free application. Versatile and durable, DYMO labels take the hassle out of home and office organisation.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.