Product Details
General Information
| Colour | Black / White |
| Tape type | D1 |
| Material | Polyester |
| Tape length | 5.5 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 34 mm |
| Package depth | 87 mm |
| Package height | 111 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 36 g |
| Master (outer) case width | 139 mm |
| Master (outer) case length | 472 mm |
| Shipping (inner) case width | 9.3 cm |
| Shipping (inner) case length | 17.2 cm |
| Shipping (inner) case height | 11.8 cm |
| Master (outer) case volume | 12925 cm³ |
| Tape size | 9 mm |
| Quantity inner carton | 5 pc(s) |
| Net weight inner carton | 0.180 kg |
| Gross weight inner carton | 0.215 kg |
| Quantity outer carton | 25 pc(s) |
| Net weight of outer carton | 0.900 kg |
| Gross weight of outer carton | 1.284 kg |
| Package volume | 0.328 L |
Product Information
| Brand | Dymo |
| Type | Wire & Cable Label |
Description
When you want labels to stay put indefinitely, reach for our permanent-adhesive tapes. They provide you with a label that's so strong, it's actually hard to remove. Ideal for any environment, we promise you'll be "stuck" on them. Designed for application to extremely rough surfaces where increased adhesion and resistance to dirt and oils is required. Compatible with all RHINO labelprinters.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.