Italia Poseur Table High Gloss 1800 Top 475 High White
- 25mm thick desk top profile
- Dual, brushed stainless steel effect circular base (580mm diameter)
- Brushed stainless steel pillars (76mm diameter)
- Weighted base provides stability
- Writable desk surface
- StockCode: 27973DY
Select Product Options
Product Details
General Information
| Colour | White |
| Material | MFC |
| Environment Support | FSC Certified |
| Eco-Aware | Yes |
| Manufacturer | Dynamic |
| Leg Colour | Silver |
| Leg Type | Trumpet |
| Height | 475mm |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Top Thickness | 25mm |
| Shape | Boat Shaped |
| Size | 1800mm |
| Weight | 82.4kg |
Product Information
| Brand | Hi-Gloss |
| Type | Boardroom Table |
Description
Italia is the ultimate style statement - whether for meetings, conferences, boardrooms or dining areas. This table is topped by a spectacular writeable/wipe clean hi-gloss boat-shaped top. Underneath the brushed steel trumpet base and post design looks striking and has the practicality of eliminating any knee and leg traps underneath.
From the Manufacturer
Italia is the ultimate style statement - whether for meetings, conferences, boardrooms or dining areas. This table is topped by a spectacular writeable/wipe clean hi-gloss boat-shaped top. Underneath the brushed steel trumpet base and post design looks striking and has the practicality of eliminating any knee and leg traps underneath.
25mm thick desk top profile | Dual, brushed stainless steel effect circular base (580mm diameter) | Brushed stainless steel pillars (76mm diameter) | Weighted base provides stability | Writable desk surface