‹ Prev
Next ›
Easy Climb Steps - 600mm Platform - 9 Tread - Grey
Non-Returnable
- Non-slip punched platform (600D x 610W)
- Handrail for extra stability and to improve practicality (955mm above platform)
- Wide profile treads with a non-slip surface (200D x 610W)
- Incline angle of 50°
- Maximum load capacity of 150kg
- Mobile on both wheels (2 x 200mm) & castors (2 x 100mm)
- Strong box section base for extra strength and stability
£978.15
Inc. VAT £1,173.78
Product Details
General Information
| Colour | Grey |
| Material | Steel |
| Dimensions | 950x2360x3205mm |
| Country of Origin | UK |
| Maximum Load | 150kg |
| Number Of Steps | 9 Tread |
| Platform Size | 600x610mm |
| Manufacturer | GPC Industries Ltd |
| Tread Size | 610x200mm |
| Warranty | 3 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Climb-It® |
| Type | Ladders |
Description
These Climb-It® Easy Climb Steps come complete with a handlock mechanism to
engage or disengage the front castors so that the steps become mobile or static.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.