Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Chair Colour | Red |
| Back Width | 490mm |
| Backrest Height | 450mm |
| Back Height | 450mm |
| Dimensions | 490x460x480mm |
| Frame | Chrome |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 150kg |
| Leg Type | Cantilever |
| Leg Material | Steel |
| Leg Colour | Chrome |
| Manufacturer | The OT Group |
| Weight | 7kg |
| With Arms | Yes |
| Warranty | 2 Year |
| Style | Conference Chair |
| Seat Height | 480mm |
| Seat Width | 490mm |
| Seat Depth | 460mm |
| Self Assembly | Pre-Assembled |
Product Information
| Brand | Sonix |
| Type | Banqueting & Conference Chairs |
Description
Sleek design meeting chair is ideal for boardrooms with its unique all in one soft leather shell, curved chrome frame and padded arms this chair offers a designer look for those on a budget.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.