‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus I Chair with Adjustable Arms Hi Rise Bergamot Cherry KCUP1130
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Single lever mechanism for gas lift control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
- Optional High Rise Draughtsman kit
Select Product Options
Colour: Bespoke Bergamot Cherry
Arms: With Height Adjustable Arms
£659.96
Inc. VAT £791.95
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Fabric |
| Back Colour | Bergamot Cherry |
| Back Height | 550-570mm |
| Back Width | 440mm |
| Back Type | Medium |
| Chair Colour | Bergamot Cherry |
| Dimensions | 600x600x1010-1350mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Manufacturer | Dynamic |
| Seat Width | 480mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Colour | Bergamot Cherry |
| Seat Height | 610-860mm |
| Seat Depth | 450mm |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Weight | 10.2kg |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 1 is a simple and effective operator chair that provides a comfortable seating experience. Seat and backrest heights can be adjusted in addition to seat depth adjustment - perfect to suit all different sizes. Available in a range of four different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.