‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus I Black Chair With Adjustable Arms KC0018
Non-Returnable
- Cushioned seat pad with waterfall front
- Cushioned dished seat design
- Contoured backrest for added comfort
- Single lever mechanism for gas lift control
- Backrest angle adjustment
- PCB: permanent contact backrest
- Optional armrests
- Optional High Rise Draughtsman kit
£380.16
Inc. VAT £456.19
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Fabric |
| Back Type | Medium |
| Back Width | 440mm |
| Back Height | 550-570mm |
| Back Colour | Black |
| Chair Colour | Black |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 600x600x1010mm |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| With Arms | Height Adjustable Arms |
| Weight | 10.2kg |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 450mm |
| Seat Colour | Black |
| Seat Height | 460-580mm |
| Seat Width | 480mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
The Eclipse 1 is a simple and effective operator chair that provides a comfortable seating experience. Seat and backrest heights can be adjusted in addition to seat depth adjustment - perfect to suit all different sizes. Available in a range of four different standard upholstery options and can also be bespoke upholstered to match corporate colours or personal taste.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.