‹ Prev
Next ›
Eclipse Plus II Mesh Deluxe Chair Charcoal Loop Arms Hi Rise Kit KC0317
Non-Returnable
- Built to EN1335 standards
- Two levers for height & backrest adjustment
- Optional armrests available
- Dished seat design
- Enhanced deeper seat and back support foam
- Extra large mesh backrest
Select Product Options
Colour: Charcoal Fabric
Arms: With Loop Arms
Draughtsman Kit: With Draughtsman Kit
£721.40
Inc. VAT £865.68
Product Details
General Information
| Colour | Charcoal |
| Material | Mesh/Fabric |
| Chair Colour | Charcoal |
| Back/Seat Action | Permanent Contact Backrest |
| Back Width | 430mm |
| Back Type | Medium |
| Back Height | 530-560mm |
| Back Colour | Black |
| Dimensions | 600x600x1090mm |
| Country of Origin | China |
| Recommended Weight Limit | 125kg |
| Recommended Usage | 8 Hours |
| Manufacturer | Dynamic |
| Warranty | 3 Year Mechanical/1 Year Fabric Warranty |
| Style | Operator/Task Chairs |
| Seat Depth | 410mm |
| Seat Colour | Charcoal |
| Seat Width | 490mm |
| Self Assembly | Flat Packed |
| Seat Height | 610-860mm |
| Weight | 26kg |
| With Arms | Fixed Arms |
Product Information
| Brand | Eclipse |
| Type | Office Chairs |
Description
Make the quality choice. Pick the budget operator seating solution that refuses to compromise on quality. Eclipse Plus has larger dimensions, higher quality components and an extended warranty at a sharp price
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.